loading...

خرابِ عشق

خرابِ عشق
بازدید : 17
سه شنبه 4 بهمن 1401 زمان : 19:33

معرفي رشته مهندسي کامپيوتر


مهندسي کامپيوتر رشته‌اي است که به طراحي و ساخت اجزاي مختلف رايانه مي‌پردازد و اهميت زيادي دارد. هدف اين رشته تربيت افرادي است که در زمينه تحليل، طراحي، ساخت و راه‌اندازي دستگاه‌ها و مجموعه‌هاي سخت‌افزاري جديد، بررسي و شناخت مجموعه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري موجود، نگهداري، عيب‌يابي و تعمير و اصلاح و توسعه فعاليت کنند. طراحي، شبيه سازي، فرآوري، پردازش، سنجش، آموزش و ويرايش تمام مفهوم‌هايي هستند که با بيشترين دقت و در کوتاه‌ترين زمان‌ در برنامه‌هاي نرم‌افزاري رايانه انجام مي‌شوند. لذا هدف از اين رشته تربيت نيروي متخصص براي انجام امور فوق است. اين رشته در کشور ما نيز اهميت بسيار داشته و تا مقطع دکتري تدريس مي‌شود. مهندسي‌ کامپيوتر در مقطع‌ کارشناسي‌ داراي‌ دو گرايش‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار و آي‌تي (فناوري اطلاعات) است‌.

تفاوت علوم کامپيوتر و مهندسي کامپيوتر


هر دوي اين رشته ها شباهت هاي زيادي با هم دارند؛ اما آن چه که اين دو را از هم متمايز مي کند، اين است که در مهندسي کامپيوتر تمرکز بر روي جنبه هاي عملي استفاده از کامپيوتر است، اما در علوم کامپيوتر مباحث تئوري بيشتر بوده و به رياضيات نزديک تر است.

توانايي هاي فارغ التحصيلان


فارغ التحصيلان اين مقطع توانايي هاي زيادي دارند که مي توانند مشکلات زيادي را حل کنند. از جمله ي اين توانايي ها ميتوان به موارد زير اشاره کرد.

1- بررسي و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهاي جديد و به کارگيري آن ها

2- بررسي کمبودها و نيازهاي نرم افزاري و سخت افزاري بخش هاي صنعت و خدمات و تدوين نيازهاي آنها، امکان سنجي و تعيين ابزار و نيروي انساني لازم براي رفع کمبودها

3- تجزيه و تحليل سيستم هاي کوچک و متوسط نرم افزاري و سخت افزاري و ارائه راه حل مناسب براي اجراي آن ها

4- طراحي مجموعه هاي کوچک و متوسط نرم افزاري و سخت افزاري و توليد طرح هاي اجرايي براي آن ها

5- اجراي طرح هاي کامپيوتري، نصب، آزمايش و آموزش آن ها

6- پشتيباني و نگه داري سيستم هاي نرم افزاري شامل شناسايي خطاها، رفع خطاها و افزودن امکانات جديد به سيستم ها

7- عيب يابي کامپيوترها و سيستم هاي کامپيوتري و رفع عيب ها

8- شناسايي فنون جديد طراحي و ساخت رايانه و ارزيابي و به کارگيري آن ها

همه ي اين توانايي هاي هم به کارشناسان نرم افزار و هم سخت افزار مربوط مي شود، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاري توانايي بيشتري دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاري از توانايي بيشتري برخوردارند.

فارغ التحصيلان رشته کامپيوتر


مهندسي کامپيوتر علمي اساسي و مهم در دنياي ديجيتال است. فارغ التحصيلان رشته کامپيوتر قادر هستند که در شناخت و نحوه عملکرد، طراحي و ساخت، نگه داري و پشتيباني و تحليل هر يک از سخت افزار و نرم افزار هاي رايانه اي و سيستم هاي نرم افزاري و سخت افزاري فعاليت نمايند.

علاوه بر اين بررسي کمبودها و نيازهاي سيستم هاي کامپيوتري و همچنين نصب، اجرا و آزمايش را هم مي توانند انجام دهند. تمامي موسسات دولتي، ادارات، وزارتخانه ها و شرکت هاي کامپيوتري بازار کار اين رشته محسوب مي شوند.

در رشته مهندسي کامپيوتر افراد پس از کسب مهارت و دانش کافي جذب اين موسسات شده و همچنين مي تواند به عنوان کارآفرين در بازار شرکت داير کنند و خدمات کامپيوتري ارائه دهند که البته به اين شکل باعث جذب نيروهاي جوان و متخصص اين حوزه و اشتغال زايي خواهند شد.

http://gg.gg/1309xr

https://bit.ly/3J1cJzE

https://did.li/yIL5q

https://mub.me/s7mg

https://t.ly/BhxWg

http://s.ecmaps.de/YRGxd

https://cutt.ly/69qxcky

https://is.gd/AHHI5K

https://shrtco.de/wWbG64

https://9qr.de/wWbG64

گرايش هاي مقطع ليسانس


رشته مهندسي کامپيوتر در مقطع کارشناسي داراي دو گرايش سخت افزار و نرم افزار است که در مقطع کارشناسي تفاوت زيادي با هم ندارند.

گرايش سخت افزار


شامل فعاليت هاي آموزشي، پژوهشي و صنعتي در خصوص قطعات، بردها، تجهيزات و در نهايت سيستم هاي کامپيوتري در مقياس هاي مختلف است.

گرايش نرم افزار


هدف اين گرايش آموزش و پژوهش در زمينه زبان هاي مختلف برنامه نويسي، سيستم هاي عامل مختلف و طراحي انواع الگوريتم ها مي باشد.

بازار کار، درآمد و حقوق


با پيشرفت علم هر روز نياز به متخصصان رايانه بيشتر احساس مي شود. که اگر افراد با پشتکاري باشند با مشکل بيکاري رو به رو نمي شود. مخصوصا مهندسين نرم افزار فرصت هاي شغلي زيادي دارند و براي کارکردن نياز به امکانات و تجهيزات زيادي ندارند. فارغ التحصيلان اين رشته سريعا جذب بازار کار مي شوند. حتي دانشجويان دو سال آخر اين رشته نيز مي توانند وارد بازار کار شده و فعاليت کنند. براي اين افراد امکان کار در شرکت هاي توليد کننده قطعات و دستگاه ها و مراکز صنعتي توليدي بسيار فراهم است و از نظر سطح درآمدي هم با توجه به دانش و پشتکار شخصي در حد قابل قبول و ايده آلي قرار دارند. از طرفي با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اينترنت زمينه کار در اين موضوع نيز بسيار مهياست.

توانايي هاي مورد نياز براي مهندسي کامپيوتر


اين افراد بايد رياضي‌ قوي‌ داشته‌ باشند و توانايي‌ در زمينه‌ فيزيک‌ هم داشته باشند. همچنين‌ لازم‌ است‌ که‌ فردي‌ خلاق‌ باشد تا بتواند مسائل‌ را از راه‌حل‌هاي‌ ابتکاري‌ حل‌ کند. راه‌ حل‌هايي‌ که‌ کمترين‌ هزينه‌ و بهترين‌ کارايي‌ را داشته‌ باشد.

توانايي علمي


اين افراد بايد سخت کوش و با پشتکار باشند زيرا رشته رايانه رشته پويايي است و هميشه بايد اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جديد باشد. مهندس رايانه بايد رياضي و فيزيکش قوي باشدو خلاق باشد تا بتواند مسايل را از راه هاي ابتکاري حل کند.

منبع:

www.pjmi.ir

https://www.party.biz/forums/topic/88222/when-choosing-the-quality/view/post_id/593981

https://michelledaigle.liveeditaurora.com/blog/2016/02/06/patience-pays

https://supportlab.granicusideas.com/ideas/build-nft-virtual-reality-marketplace-like-decentraland?page=2

http://poredak.netfreehost.com/poredak-post-4632915.html#4632915

https://jagdverband.23video.com/bundesjagertag

https://www.tripadvisor.com/Profile/pjmiirp

https://www.4shared.com/u/uwTEGj8b/hicew33434.html

https://disqus.com/by/pjmiir1082/about/

https://www.ted.com/profiles/39828495/about

https://www.pjmi.ir/instagram-free-download-sites/

https://worldcosplay.net/member/1103199

معرفي رشته مهندسي معماري
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : -1

آمار سایت
 • کل مطالب : 5
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 4
 • بازدید کننده امروز : 5
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 10
 • بازدید ماه : 39
 • بازدید سال : 96
 • بازدید کلی : 1551
 • کدهای اختصاصی