loading...

خرابِ عشق

خرابِ عشق
بازدید : 20
سه شنبه 13 دی 1401 زمان : 10:06

مدل چيدمان شلف، هر چيزي رو طبقه چندم بذاريم؟

قفسه ها، شلف چوبي ديواري و حتي کتابخانه ها و قاب نقاشي به دليل نقشي که در دکوراسيون بازي مي کنند بايد از يک ظاهر زيبا و طراحي شده نيز برخوردار باشند. به همان اندازه که مرتب بودن اين دکورها مي تواند تاثير مثبتي در خانه شما ايجاد نمايد، نامرتب و بهم ريخته بودنشان نيز تاثير منفي خواهد داشت. در دکوراسيون داخلي اصول بسيار ساده و آساني براي چيدمان شلف وجود دارد که مي خواهم به همراه تصاوير گرافيکي به شما نشان بدهم. فقط به اين نکته دقت داشته باشيد که يک قفسه کتاب، يک دکو وحتي شلف هاي ديواري بايد عملکرد و زيبايي را در کنار هم داشته باشند.

مدل چيدمان طبقات مختلف شلف

از مهم ترين اصولي که بايد در تزيين و چيدمان کتابخانه يا قفسه در نظر بگيريد، حفظ تعادل بصري است. به اين معنا که سنگيني و سبکي در طبقات مختلف رعايت شده باشد. به بيان ساده تر، زماني که شما به يک کتابخانه يا قفسه نگاه مي کنيد، بايد از پايين به بالا وسايل را به ترتيب بزرگي و سنگيني ببينيد. براي بهتر درک شدن اين مسئله به صورت زير عمل مي کنيم: حتما تا انتها مطالب ديگر در مورد انواع قاب چوبي را نيز مطالعه کنيد.

چيدمان طبقات پاييني قفسه يا شلف

بياييد با قفسه هاي پايين تر شروع کنيم. اين قفسه همان هايي هستند که در هنگام ايستادن پايين تر از کمر شما قرار مي گيرند. البته در بعضي از مدل ها ممکن است اين طبقات به صورت کمد درب دار طراحي شده باشند، اما بحث من در مورد نمونه هاي باز است. منظور من از وزن بصري در اين مطلب، آن چيزي سا تکه به چشم ما سنگين تر مي آيد و اين سنگيني صرفا وزن فيزيکي وسيله نيست، بلکه اندازه، رنگ تيره و مات بودن را نز شامل مي شود. بنابراين بايد اين وسايل را در طبقات پايين تر قرار بدهيد. هر چه به سمت طبقات بالايي مي رويم، اشيا و وسايل ساده تر، روشن تر، کوچک تر و سبک تر خواهند شد.

چيدمان طبقات مياني قفسه

طبقات مياني آن هايي هستند که بين کمر و سر شما قرار دارند. اين جا دقيقا همان جايي است که بايد کتاب ها و اشيا تزييني مورد علاقه تان را قرار بدهيد. اين کار باعث مي شود که اين طبقات نسبت به طبقات پاين تر وزن بصري سبک تري داشته باشند. البته وجود کتاب ها کمي اين آن هارا سنگين مي کند که براي ايجاد اعتدال و شکستن اين سنگيني وسايل تزييني مانند گلدان ها، فنوس هاي دکوري و ... استافده مي شوند که البته يک راه خوب براي پر کردن فضاي خالي کنار کتاب ها نيز هستند. در اين طبقات قاب عکس ها يا سيني هاي ديواري نيز بسيار ايده آل هستند.

1. طرح خود را ترسيم کنيد

قبل از ساخت شلف، قدم اول اين است که اندازه آن را محاسبه و طرح آن را ترسيم کنيد. اين آموزش به شما نشان مي‌دهد که چگونه دو شلف چوبي 40 سانتي‌متري با دو پايه ديواري در هر طبقه بسازيد. براي درست کردن هر يک از پايه‌ها از قطعات و لوله برش داده‌شده، استفاده مي‌شود. در صورت نياز به تغيير اندازه، مي‌توانيد لوله را برش دهيد و بعد از رسيدن به‌ اندازه موردنظر، آن‌ها را به هم متصل کنيد. اگر در حال ساخت شلف بزرگ‌تري هستيد، براي حمايت بيشتر يک‌ پايه اضافه در وسط قفسه نصب کنيد.

2. صفحه‌هاي چوبي را طبق اندازه برش دهيد

براي ساخت شلف بايد با استفاده از اره روميزي، صفحه‌ها را به‌ اندازه مناسب کوچک کنيد. اگر در حال خريد صفحه چوبي جديد هستيد، از فروشنده بخواهيد صفحه‌ها را در ابعادي که نياز داريد به شما بدهد. اين صفحه‌ها بايد در ابعاد 40 سانتي‌متر طول و 26 سانتي‌متر عرض بريده‌ شده باشند.

5. پايه‌ها را به‌وسيله پيچ به صفحه‌هاي چوبي متصل کنيد

در ادامه مراحل ساخت شلف ديواري، پايه‌ها را زير صفحه چوبي قرار دهيد تا فلنچ‌ها با لبه آن‌ هم‌تراز شوند. برخي از افراد ممکن است تصميم بگيرند ابتدا پايه را به ديوار نصب و بعد صفحه شلف را به آن‌ها متصل کنند. بااين‌حال، پيچ کردن صفحه به پايه‌ها قبل از نصبشان روي ديوار راحت‌تر است.

6. قفسه‌ها را به ديوار متصل کنيد

با استفاده از خط‌کش خطي را که مي‌خواهيد صفحه شلف در آنجا نصب شود، روي ديوار بکشيد. سپس صفحه شلف را روي آن خط قرار دهيد و از مداد براي علامت‌گذاري سوراخ‌هاي پايه استفاده کنيد. اگر پايه هم‌سطح با ديوار نمي‌شود، فلنچ را شل يا سفت کنيد تا با ديوار هم‌سطح شود.

شلف ديواري را برداريد و محلي را که علامت زده‌ايد، سوراخ کنيد. از محکم بودن محل نصب اطمينان حاصل کنيد تا ديوار سست نباشد. بعد از سوراخ کردن ديوار فلنچ‌ها را به‌وسيله پيچ به ديوار متصل کنيد.

7. ساخت شلف به اتمام رسيده و از آن لذت ببريد

قبل از اينکه هر چيزي را روي آن‌ها قرار دهيد، اطمينان حاصل کنيد که شلف‌ها در جاي خود محکم بوده و به‌خوبي به ديوار متصل شده‌اند.

شلف هاي ديواري زيبا و خاص

يکي از مزاياي مهمي که اين شلف ها دارند اين است که مي توانند علاوه بر جنبه تزييني جنبه کاربردي هم در دکوراسيون منزل داشته باشد زيرا با آن ها مي شود در فضاي خانه صرفه جويي کرد و کساني که توان خريد مالي بوفه هاي تزئيني و فانتزي را ندارند و يا فضاي کافي در منزل خود ندارند مي توانند از اين شلف ها براي تزئين و قرار دادن وسايل خود استفاده کنند.

ممکن است شلفي که مد نظر شما است و در ذهنتان است در فروشگاه‌ها پيدا نکنيد ولي نااميد نشويد زيرا شما با کشيدن طرح تقريبي چيزي که در ذهنتان است مي‌توانيد آن را با شکل و رنگي که مي خواهيد سفارش دهيد و بخواهيد که آن را براي شما بسازند. با توجه به اينکه از گوشه هاي اتاق خواب و اتاق پذيرايي و نشيمن و بيشتر بخش هاي خانه استفاده هاي زيادي نمي شود و بيشتر اين فضاها هدر مي شوند مي توان با استفاده از اين شلف‌ها از آنها استفاده کرد و باعث زيبايي محيط شد.

روش هاي نصب و تزيين شلف ها و طبقات

در هر خانه اي قسمت هايي است که هيچ استفاده خاصي از آن نمي شود مانند کنج ديوارها، تورفتگي ها، زير پله ها، ناقصي هاي خانه و غيره که از همه محيط هايي که نام برديم مي‌توانيم براي نصب شلف ها و زيبا کردن آن مناطق استفاده کنيم. اين کار نه تنها باعث شلوغ شدن خانه نمي شود بلکه باعث مي شود خانه آرامش بيشتري پيدا کند و زيباتر شود.

شما مي توانيد از ديوارهاي خالي در حمام و دستشويي هم بهترين استفاده را ببريد به اين ترتيب که با نصب طبقات خاص به تزيين آن بپردازيد و محيط را زيباتر جلوه دهيد.

گروهي از کتاب‌ها را در کنار هم بچينيد.

اگر از چندين شلف براي تزئين استفاده مي‌کنيد، مي‌توانيد به اندازه ظرفيت هر شلف ديواري روي آن کتاب بچينيد.

با اين حال، اگر شما فقط يک شلف داريد، ممکن است بخواهيد در مورد کتاب‌هايي که انتخاب کرده‌ايد، حق انتخاب بيش‌تري داشته باشيد.

شما مي‌توانيد کتاب‌هايي را براي چيدن در شلف ديواري خود انتخاب کنيد که دوست داريد بارها و بارها بخوانيد، يا اگر ترجيح مي‌دهيد، مي‌توانيد کتاب‌هايي را با صحافي متناسب با دکوراسيون خود انتخاب کنيد.

براي ظاهري زيباتر، مي‌توانيد مجموعه‌اي از حجم‌هاي چرمي محدود را کنار هم قرار دهيد.

از خلاقيت نترسيد! شما مي توانيد برخي از کتابها را از طرف روي جلد بيروني آن به نمايش بگذاريد، به‌خصوص اگر آن‌ها جلد جالبي دارند. همچنين مي‌توانيد برخي از کتاب‌ها را به صورت افقي و برخي ديگر را به صورت عمودي قرار دهيد.

گرد و غبار را از روي جلد کتاب‌ها پاک کنيد تا شلوغ و نامرتب به نظر نرسند.

کتاب‌هاي قديمي که نمي‌خواهيد بخوانيد را خريداري کنيد و از آن‌ها به عنوان دکوراسيون استفاده کنيد.

با عکس‌هاي هنري يا شخصي، شلف ديواري خود را شخصي‌سازي کنيد.

يک عکس هنري يا شخصي راهي عالي براي اضافه کردن شخصيت و سبک طراحي شما به يک شلف ديواري است. شما مي‌توانيد آن‌ها را با ديوار تکيه دهيد و يک چيز سنگين در مقابل آن قرار دهيد تا نيافتد يا براي امنيت بيش‌تر آن را درست بالاي قفسه آويزان کنيد.

عکس‌هاي خانواده و عزيزان شما گرماي زيادي به اتاق نشيمن شما مي‌بخشد. شما مي‌توانيد از هنري که منعکس‌کننده سبک طراحي شما است، استفاده کنيد. مثل هنر پاپ اگر عاشق رنگ‌هاي روشن و بولد هستيد.

شما حتي مي‌توانيد با آويزان کردن انواع تصاوير در بالاي قفسه، يک ديوار گالري ايجاد کنيد. سپس قفسه را با اشياء کوچکي تزئين کنيد که از رنگ‌ها يا شکل‌هاي موجود در تصاوير تقليد مي‌کنند. يک قاب بزرگ را به ديوار تکيه دهيد و قابي کوچک‌تر را مقابل آن قرار دهيد تا استايلي آرامش‌بخش ايجاد کنيد. از مجسمه‌ها، گلدان‌ها و اشياء مختلف استفاده کنيد تا شلف و قفسه خود را متنوع کنيد.

شلف ديواري‌اي که فقط شامل اشياء مربع و مستطيل است از نظر بصري به اندازه وقتي که اشکال مختلفي وجود دارد، جذاب نيست. بنابراين بهتر است اندازه و شکل مواردي را که با هم در روي شلف خود نمايش مي‌دهيد متنوع باشد. از شلف خود استفاده کنيد تا اشياي جالب مانند گلدان ها، گوي‌ها، دفترچه‌ها يا مجسمه‌ها را به نمايش بگذاريد.

وقتي به فکر مواردي هستيد که مي‌توانيد روي شلف ديواري بگذاريد، از تخيل خود استفاده کنيد. برخي از جالب‌ترين طرح ها به طور غيرمنتظره‌اي به ذهن مي‌آيند، مانند يک کاسه شيشه‌اي پر از بلوط در يک اتاق نشيمن روستايي يا يک گلدان با رنگ روشن که باعث ايجاد رنگ و بوي يک پالت رنگي ظريف در اتاق مي‌شود.

به اشيائي که ديگر از آن‌ها استفاده نمي‌کنيد، توجه کنيد و از آن‌ها به عنوان تزئينات استفاده کنيد. از جعبه‌ و سيني براي کاهش شلوغي کمک بگيريد. ممکن است شما نياز به استفاده از شلف يا قفسه خود براي نگهداري مواردي مانند کاغذهاي شل، شارژر تلفن يا اشياء کوچک ديگر داشته باشيد که کاربردي هستند اما جذاب نيستند.

اگر اين‌گونه است، با گذاشتن آن‌ها در جعبه‌هاي زيبا، آن‌ها را در دسترس و دور از چشم نگه داريد. با اين کار شلوغي آن‌ها کم شده، اما همچنان در صورت نياز به راحتي مي‌توانيد به اشياء خود دسترسي پيدا کنيد. همچنين مي‌توانيد اشياء کوچک مانند گيره‌هاي کاغذي يا سکه‌ها را در کاسه‌هاي کوچک و يا روي سيني‌ها جمع کنيد. به دنبال جعبه‌هايي باشيد که تزئيني و زيبا باشند تا جلوه زيباتري به شلف شما بدهند.

https://ghabonaghashi.ir/

معرفي جهت کاشت درخت آلو
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : -1

آمار سایت
 • کل مطالب : 5
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2
 • بازدید کننده امروز : 3
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 8
 • بازدید ماه : 37
 • بازدید سال : 94
 • بازدید کلی : 1549
 • کدهای اختصاصی